گرامر زبان انگلیسی

آموزش گرامر زبان انگلیسی

اگر دنبال آموزش رایگان گرامر انگلیسی هستید شما در جای درستی هستید. همین الان میتونید یک PDF رایگان گرامر انگلیسی رو دانلود کنید و در مینی دوره گرامر رایگان انگلیسی نیز شرکت کنید. همین الان شروع کنید. راستی در قسمت پایین درس‌های رایگان گرامر هم هست از دستش ندید و همین الان یادگیری گرامر انگلیسی رو شروع کنید.

فهرست آموزش

"*" قسمتهای مورد نیاز را نشان می دهد

لطفا فارسی تایپ کنید
لطفا ایمیل اصلی‌تان را وارد کنید
صحیح وارد کنید مثل ۰۹۱۲۳۴۵۶۷۸۹

آموزش گرامر زبان انگلیسی

وقتی صحبت از مهارت‌های مکالمه انگلیسی می‌شود، در ابتدا نباید به قواعد گرامری توجه زیادی داشته باشید. با این حال، این بدان معنا نیست که ما باید دستور زبان انگلیسی یا آموزش گرامر زبان انگلیسی را به طور کامل نادیده بگیریم.

ناگفته نماند که گرامر اولیه دستور زبان انگلیسی نقش مهمی در یادگیری زبان انگلیسی چه نوشتاری و چه گفتاری دارند. بدون قوانین گرامری، گاهی اوقات می توانید با عبارات کوتاه و ساده خود را درک کنید. با این حال، ممکن است بیشتر اوقات با عبارات پیچیده‌تری که نیاز به نظم یا ساختار صحیح کلمات دارند، شکست بخورید.

نکات اولیه برای آموزش گرامر زبان انگلیسی:

به عنوان یک مبتدی، باید قوانین اساسی آموزش گرامر زبان انگلیسی را بدانید، زیرا آن‌ها به شما نشان می‌دهند که چگونه واژگان را مرتب کنید و عبارات معنی دار بسازید.

در زیر مجموعه‌ای از درس های اصلی گرامر انگلیسی و آموزش گرامر زبان انگلیسی ارائه شده است که بیشتر زمان های گرامر انگلیسی و ساختارهای پرکاربرد را پوشش می‌دهد. تمام درس‌ها با تعاریف، توضیحات و فرم‌های واضح و به دنبال مثال‌های زیادی طراحی شده‌اند.

تمام درس های گرامری آموزش گرامر زبان انگلیسی راسا زبان ویدئویی بوده و می‌توانید تک به تک آن‌ها را یاد بگیرید. در ضمن می‌توانید دانلود رایگان کاملترین گرامر زبان انگلیسی pdf  در این صفحه داشته باشید و Pdf گرامر زبان انگلیسی را نیز دانلود کنید.

نکات مهم آموزش گرامر زبان انگلیسی:

سعی نکنید بدون انجام هیچ آموزشی معنی‌دار تمام اشکال را از حفظ یاد بگیرید. آنچه شما واقعاً باید انجام دهید این است که از تمام تمرینات گرامر زبان انگلیسی از طریق جملات نمونه استفاده کنید – به عبارت دیگر، باید بدانید که چگونه از هر قانون استفاده کنید و آن را در گفتار روزانه خود به کار ببرید.

۱۲ زمان اصلی در زبان انگلیسی

اگر می‌خواین گرامر تمام زمان ها در زبان انگلیسی را یاد بگیرید کافیه روی لینک زیر بزنید و به صفحه آموزش تمام زمان‌ ها بروید و زمان ها در انگلیسی را یاد بگیرید.

مجموعه PDF و رازهای یادگیری انگلیسی

مجموعه PDF گرامر زبان انگلیسی شامل ۲ PDF در یک پوشه است. یکی به نام GRAMMAR LEARNING، که به فارسی نکته‌ها و رازهای یادگیری گرامر زبان انگلیسی را به شما می‌گوید… دیگر PDF به نام Grammar in English است که تمام قسمت‌های گرامر انگلیسی را به شما تدریس می‌کند. اگر گرامر را خوب بلد نیستید و آرزو دارید ای کاش گرامر را یاد می‌گرفتید، این PDF رایگان مخصوص شما تهیه شده است. این PDF گرامر انگلیسی، گرامر انگلیسی را از پایه به شما آموزش می‌دهد.

 

سلام به دوستان عزیز راسا زبان، در این مقاله مفصل می‌خواهیم در مورد گرامر زبان انگلیسی صحبت کنیم.  در این مقاله از مهم بودن گرامر در زبان انگلیسی تا اینکه چگونه گرامر زبان انگلیسی بخوانیم صحبت خواهد شد. با ما همراه باشید. در ضمن امیدوارم PDF گرامر زبان انگلیسی را دانلود کرده باشید. اگر نکرده‌اید همین الان آن را دانلود کنید.

یادگیری بدون گرامر زبان انگلیسی!

بیلبورد فلان آموزشگاه را دیدی؟!

شاید برای شما هم این اتفاق افتاده است که موقع رانندگی یا موقع پیاده‌روی به بیلبوردی یا تابلوی تبلیغ یا پوستری برخورید که بزرگ روی آن نوشته‌شده است. بدونِ گرامر! بدونِ گرامر زبان انگلیسی را یاد بگیرید! آیا ازنظر شما هم‌چنین چیزی قابل اتفاق است؟ من منکر این نیستم که بدون گرامر نمی‌شود زبان انگلیسی رو یاد گرفت، این امر شدنی است اما! بعد از گذشت مدتی آیا این فردی که زبان انگلیسی را بدون گرامر یاد گرفته می‌تواند وارد تمام مکالمه‌های زبان انگلیسی شود؟ می‌تواند تمام متن‌های زبان انگلیسی را بخواند؟ من مطمئن هستم که این شخص نمی‌تواند زبان انگلیسی را صحیح و درست صحبت کند. گاهی امکان دارد که شخص در کشور دیگری یا در مکالمه با فرد خارجی دیگری دچار مشکل شود در ساختار جمله مشکل داشته باشد و نتواند خوب منظور خودش را برساند. به نظر شما این باعث یک مسئله برای فرد نمی‌شود؟

انگلیسی زبان تجارت است!

افرادی که زبان انگلیسی را برای بیزینس و برای ارتباط با جهان بیرون از کشور خود یاد می‌گیرند بدون استثناء باید به‌درستی و کامل زبان انگلیسی را یاد بگیرند و جای هیچ اشتباهی را در مکالمه خود قرار ندهند! زبان انگلیسی‌زبان تجارت است دوست من، آن را باید صحیح یاد گرفت و آموخت.

و حالا چرا بعضی از آموزشگاه‌ها این‌گونه تبلیغاتی را می‌کنند؟ چرا گرامر را مانند یک غول بزرگ نشان می‌دهند؟ چرا گرامر باید این‌قدر تلخ و ناآشنا باشد؟ آیا گرامر زبان انگلیسی این‌قدر سخت و دل نچسب است؟ آیا واقعا باید این‌گونه در مورد گرامر زبان انگلیسی برداشت شود؟

جواب من خیر است! آموزشگاه با تمام احترامی که من برای آن‌ها قائل هستم، در این بحث فقط برای سودجویی این‌گونه تبلیغات را می‌کنند. زبان انگلیسی بدونِ گرامر مثل فوتبال بدون توپ است. مثل بدن بدون مغز است.  مثل رانندگی در مسیر اشتباه جاده است؛ و آیا در مسیر اشتباه جاده هیچ‌گونه خطری شما را تهدید نمی‌کند؟ در مسیر اشتباه خطر هرلحظه احتمال تصادفی سنگین برای شما وجود دارد! پس هیچ‌وقت به این‌گونه تبلیغ‌ها دل نبندید. این‌گونه تبلیغ‌ها دروغی بیش نیست.

ریشه این مشکل که بدون گرامر زبان انگلیسی یاد بگیریم کجاست؟

کمی به عقب برگردید. آری به دوران راهنمایی در نظام قدیم آموزشی و یا اولین دفعه که شروع به زبان انگلیسی کردید. به خاطر نظام آموزشی ضعیف و ترسانده شدن ما از گرامر این ترس درون ما جا گرفته و همیشه با این پیش‌فرض به جلو می‌رویم که گرامر یک غول بی شاخ و دم است که نمی‌توان با آن روبرو شد و هرلحظه امکان بلعیدن ما را دارد؛ اما در اصل این‌گونه نیست دوست من!

من هم این مشکل را داشتم؛ اما در اولین قدم که شروع به یادگیری کردم متوجه شدم این‌قدرها هم بد نیست و آهسته‌آهسته آن را متوجه شدم و فهمیدمش. تکرار می‌کنم آهسته‌آهسته آن را متوجه شدم و فهمیدمش.

زمان و صبر و هوشیاری در یادگیری فاکتور خیلی مهمی است. با گذر زمان و تمرکز درست روی آن می‌توانیم آن را یاد بگیریم و مهم‌تر از همه به‌درستی استفاده کنیم.

خب در این قسمت به شما ریشه ترس از گرامر را گفتیم و اینکه گرامر نقش مهمی در زبان انگلیسی دارد، پس به ادامه دقت کنید و دانستنی‌های دیگر در مورد گرامر را بدانید.

 

 

گرامر زبان انگلیسی

مگه گرامر زبان انگلیسی کاربرد دارد؟

من در قسمت قبل گفتم شما می‌توانید فوتبال رو بدون توپ، بدن را بدون مغز و رانندگی را در مسیر اشتباه یا آن‌طرف جاده تصور کنید. به‌طور طبیعی خیر! پس گرامر هم همین است. شاکله‌ی اصلی و ساختار اصلی زبان انگلیسی به گرامر برمی‌گردد. گرامر پایه جمله‌سازی است. مگر می‌شود بدون داشتن ساختار و پایه، بدون داشتن نقشه خانه‌ای را ساخت. یادگیری زبان انگلیسی هم همین‌گونه است.

گرامر بسیار مهم و کاربردی است. زبان انگلیسی یا بهتر است بگویم هر زبانی رابطه‌ی مستقیمی با گرامر دارد. دستور زبان به ما نشان می‌دهد که چگونه جمله بسازیم و هر جمله یا زمان یا قالبی در چه موقعیتی استفاده کنیم. چگونه منظور خودمان را به بهترین شکل برسانیم.

و اینجا یک سوال خیلی مهم از من پرسیده می‌شود و من مطمئن هستم که در ذهن شما این سوال آمده است که آیا باید همه‌ی گرامر را دانست و متوجه آن بود؟ جواب من در فصل بعدی قرار داده‌شده است و مفصل به این سوال جواب می‌دهم اما الان ما فقط به دنبال دانستن این هستیم که گرامر مهم است و با پیش‌فرض دانستن و یادگیری آن و آشتی با کلمه‌ی گرامر در این مقاله باهم همراه هستیم.

دوست من بدون گرامر زبان انگلیسی را می‌خواند!

و بدون شک هنوز دوستانی هستند که در موضع خود هستند و اصرار به این دارند که مثال‌هایی بیاورند از دوستانشان که آن‌ها زبان انگلیسی را بدون گرامر می‌خوانند و یا یاد گرفته‌اند.

برای پاسخ دادن به این دوستان من چند مرحله و چند سوال را در نظر گرفته‌ام.

آیا هیچ‌وقت شده است که با آن دوستان به پای تمرین زبان انگلیسی آن‌ها بنشینند و با آن‌ها چند دقیقه‌ای را مشغول به یادگیری و خواندن زبان انگلیسی بشوند؟
آیا تمرکز کردید روی خواندن آن‌ها؟
کتاب آن‌ها یا متن و جزوه آن‌ها را به دست گرفتید و کمی آن را مطالعه کنید؟

خب، جواب چه می‌تواند باشد؟ حدس می‌زنم خیر!

خب، اگر جواب شما خیر است به ادامه خوب دقت کنید. ما اکثر در خواندن یا مطالعه کردن زبان انگلیسی بدون شک داریم از گرامر و دستور زبان استفاده می‌کنیم یا داریم آن را مطالعه می‌کنیم و جالب آن است ممکن است متوجه این نشویم که داریم آن را می‌خوانیم. پس قدم اول این است که نمی‌شود گرامر را نخواند یا حدس می‌زنیم که گرامر یک‌چیز دیگر است! منظورم را اگر بخواهم درست برسانم، زبان انگلیسی از چند قسمت تشکیل‌شده است. مخصوصا یادگیری آن از گوش دادن (لیسینینگ) صحبت کردن (اسپیکینگ) نوشتن (رایتینگ) کلمات و … که تمام این‌ها ارتباط مستقیم با گرامر دارد.

 

چگونه باید بدانیم دوستمان در مسیر درست نیست؟

بسیار ساده است!

یعنی همین الان که دارم این متن را می‌نویسم نمی‌توانم از خنده جلوی خودم را بگیرم، یک داستان از یکی دوستانم یاد آمده است که دقیقا به این قسمت ربط دارد. یک دوستی بود که خیلی ادعا داشت به قول گفتنی فکر می‌کرد همه‌فن‌حریف است! احتمال می‌دهم شما هم همچنین افرادی در زندگی خود داشتید. خب نمی‌خواهیم در مورد اینجور آدم‌ها صحبت کنیم می‌خواهیم از اتفاقی که افتاده است برایتان بگویم. اوایلی که من زبان انگلیسی را شروع به یادگیری کرده بودم همراه آن گرامر را می‌خواندم و با کمک‌های استادم و مطرح کردن این موضوع که چقدر گرامر در زبان انگلیسی مهم است. کاملا قانع شده بودم که باید گرامر را هم خوب بیاموزم!

در آن زمان که کمی جوان‌تر بودم یادم هست که در بحث‌های زبان انگلیسی خودم را زیاد وارد می‌کردم گرچه که الان می‌دانم وقتی زیاد بدانی باید بیشتر ساکت باشی و همیشه نباید هرکجا که شد صحبت کنی. خلاصه، یک روز یکی از دوستان را دیدم بعد از سلام و احوال‌پرسی، هر دو متوجه شدیم که داریم زبان انگلیسی کار می‌کنیم. بعد از کمی ردوبدل کردن اطلاعات متوجه شدم او کمی بیشتر از من زبان را کارکرده و این‌که اصرار دارد بدون گرامر زبان رو یاد می‌گیرد! می‌دیدم که زیاد تیکه زبان انگلیسی میندازِ و زیاد صحبت می‌کند!
من شوکه شدم خدایا چطورِ استاد میگه زبان انگلیسی همراه با گرامر و من هنوز نمی‌توانم زیاد صحبت کنم این دوستم با این زمان کم دارد صحبت می‌کند و میگِ بدون گرامر! من تصمیم گرفتم شبی که کلاس دارم با دوستم بریم کلاس ما و با استاد هم کمی هم‌صحبت بشویم.

در کلاس:

شب کلاس شد وقتی رسیدیم به کلاس من به استاد گفتم این دوست منه و تمام ماجرا را گفتم از این‌که بدون گرامر دارد یاد می‌گیرد و تمام جزییات را توضیح دادم. بعد از مدتی شروع کردن صحبت کردن و استاد سوال می‌پرسید و دوستم جواب می‌داد و مکالمه می‌کردند. در همین حین من می‌دیدم استاد دارد یادداشت‌هایی برمی‌دارد. بعد از گذشت نیم ساعت استاد بلند شد و شروع کرد به صحبت کردن:

من اگر می‌گویم زبان انگلیسی را با گرامر یاد بگیرید بدون دلیل نمی‌گویم! شروع به خواندن متنی کرد که نوشته بود. فهمیدم توی صحبت‌ها داشته ایراد را می‌نوشته؛ و در کل جمله‌ها دوستم مشکل گرامری داشت. مشکل‌هایی که بعضی از آن‌ها باعث اشتباه خیلی بزرگ می‌شود. اشتباهی که اگر شما بیزینس‌من باشید امکان دارد میلیاردها ضرر کنید. یا اگر راهنمای تور باشید ممکن است شخصیت شما به زیر سوال برود.

این‌گونه بود که فهمیدم باید صبر داشت، با آرامش زبان انگلیسی را درست و دقیق یاد گرفت. عجله در یادگیری آفت آن می‌شود.

پند ۱

اولین پند این آموزش گرامر را باهم ببینیم

پند ۱

دوستی دارید که می‌گوید بدون گرامر داستان من را به یاد بیاورید و حداقل آن را با استاد یا کسی زبان انگلیسی بلد هست و حرفه‌ای آن را می‌داند محک بزنید شاید کمکی به دوستتان هم کردید. گرامر لازمه‌ی یادگیری زبان انگلیسی است! فوتبال بدون توپ، بدن بدون مغز، رانندگی در مسیر اشتباه جاده را فراموش نکنید!

گرامر زبان انگلیسی خیلی سختِ؟

قبل از این‌که بخواهم در مورد گرامر و سختی یا آسان بودن آن به شما بگوییم، یک سوال از تک‌تک شما دوستان دارم. تا به حال شده به چیزی که می‌خواستید انجام بدهید فکر می‌کردید و در ذهن خود می‌گفتید که نه نشدنی است، این کار خیلی سختِ، این جسم خیلی سنگینِ، من توان انجام این را ندارم! تا به حال به این مسئله برخوردید و جالب آن است وقتی‌که آن را انجام دادید متوجه شدید که وای خدای من آنقدر آسان بود و من فکر می‌کردم سخت و دشوار است؟ و بعد با بارها انجام آن کار یا تمرین در آن ماهر شدید و آن کار را چشم‌بسته انجام می‌دادید. پس سختی‌ها و دشواری در ذهن ماست یک جمله از دانشمند نامی و فقید استیون هاوکینگ همیشه در ذهن من است و به‌طور عجیبی روی من تأثیر گذاشته است که می‌گفت:

محدودیت‌ها و سختی‌ها در ذهن‌هاست نه در بدن‌ها ”

آیا واقعا گرامر سخت است؟

من تا به اینجا سختی از گرامر ندیدم! گرامر کاملا حس شدنی و فهمیدنی است. گرامر از یک قالب تهیه‌شده و فقط بعضی کلمات عوض می‌شوند. این‌گونه نیست که کامل ساختارش عوض بشود یا ساختارشکنی رخ بدهد. گرامر از یک ساختار پایه تشکیل‌شده و فقط با کمی تغییرات کلمات جملات و معنی‌های متفاوتی را به شما می‌رساند. داخل پرانتز به شما بگوییم که نحوه تدریس گرامر هم نیز بسیار مهم است که شما می‌توانید با استفاده کردن از پکیج‌های آموزشی گرامر از سایت ما به بهترین نحو این مجموعه از زبان را فرابگیرید.

مگه فارسی را با گرامر یا با دستور زبان یاد گرفتیم؟

طرح این سوال شاید خیلی هوشمندانه باشد و افرادی مثل من که با یادگیری گرامر زبان انگلیسی موافق هستند را به چالش بکشد. همین سوال را من از استادم نیز می‌پرسیدم اما جواب دقیقی را دریافت نمی‌کردم. از استادان دانشگاه هم می‌پرسیدم باز جواب دلخواه و راضی‌کننده‌ای نمی‌شنیدم؛ و اما چگونه به این سوال پاسخ دادم و چه چیز باعث این شد.

در همان روزها که خیلی به فکر این موضوع بودم، به خانه عمویم دعوت بودیم و داشتیم به ملاقات نوزاد تازه به دنیا آمده‌اش می‌رفتیم. وقتی رسیدم و نوزاد رو در آغوش کشیدم من عادت دارم خیلی با نوزادها صحبت کنم همین‌طور که صحبت می‌کردم چندجمله‌ای را انگلیسی گفتم و باعث یک جرقه در ذهنم شد. نوزادها چند سال فقط گوش می‌دهند؟ شاید یک سال و نیم فقط به محیط خود گوش می‌دهند و صدای جز صدای غریزی خودشان را نشان نمی‌دهند. بعد نشستم فکر کردم که هر نوزادی در محیط خودش اول گوش می‌دهد. بعد شروع می‌کند با آزمون خطا صحبت کردن؛
یعنی خانواده‌ی انگلیسی‌زبان انگلیسی صحبت می‌کنند پس آهسته‌آهسته نوزاد هم انگلیسی صحبت می‌کند اما با آزمون خطا. منظورم از آزمون خطا چیست؟ منظورم واضح است این‌که کودکان چقدر کلمات را اشتباه می‌گویند ما چند بار درستش را به آن‌ها می‌گوییم تا آن کودک کلمه را درست بگوید. یا جمله‌بندی‌اش اشتباه است و ما آن را همیشه تصحیح می‌کنیم تا درست صحبت کند. حتا بزرگ‌ترها گاهی جملات را اشتباه می‌گویند و این به خاطر فاقد دانستن دستور زبان است.

حالا چگونه بدونِ دستور زبان صحبت می‌کنیم؟

بسیار ساده است، به مدت حداقل دو سال فقط گوش می‌دهیم بعد با پنج شش سال آزمون خطا می‌توانیم صحبت کنیم و در آخر هم درست نمی‌توانیم صحبت کنیم، اگر با خودمان صادق باشیم این حرف را تأیید می‌کنیم؛ و یک فاکتور بسیار مهم این است که اطراف ما همه فارسی یا زبان مادری خودمان را صحبت می‌کنند و این یعنی تمرین هرروزه تمرینی که با اجبار همراه است!

پس نتیجه این می‌شود که اگر بخواهیم همان‌گونه که زبان مادری‌مان را یاد گرفته‌ایم زبان دومی را یاد بگیریم، باید دو سال گوش بدهیم و در مدت پنج شش سال در محیطی باشیم که کاملا دارند آن زبان را صحبت می‌کنند، بعد می‌توانیم بگوییم ما زبان را بدونِ دستور زبان یاد گرفتیم و می‌گیریم. اگر وقت و موقعیت هم‌چنین کاری دارید من این راه پیشنهاد می‌دهم.

پند ۲

دومین پند این آموزش گرامر را باهم ببینیم

پند ۲

ما در محیطی زندگی می‌کنیم که همه دارند زبان مادری ما را صحبت می‌کنند. ما به مدت دوسال فقط گوش دادیم! زبان انگلیسی و فارسی از نظر دستوری تفاوت دارند، حتا زبان‌های دیگر هم تفاوت دارند!

 

اصلا گرامر چی را یاد ما می‌دهد؟

ازآنجاکه می‌دانید و توضیح دادیم که گرامر نقش بسیار مهمی در انگلیسی یا هر زبانی دارد و نمی‌توان زبانی را بدون در نظر گرفتن دستور زبانش یاد گرفت یا فراگرفت.

حالا بحث اصلی این است که نقش گرامر چیست؟ چه چیزی را یاد ما می‌دهد؟ گرامر به‌طورکلی ساختار و اجزای سازنده یک جمله را به ما می‌دهد. دقیق‌تر بخواهم بگویم، هر زبانی از حرف، کلمه، جمله به ترتیب ساخته‌شده است. وقتی حرف‌ها به هم متصل شدند اینجاست که نقش گرامر پررنگ می‌شود. کلمات هرکدام اجزای جدایی هستند، یعنی کلمه می‌تواند فاعل، فعل، مفعول، قید، صفت و … باشد. اجزای سازنده‌ی جمله هستند که فقط با دانستن گرامر می‌توانیم آن‌ها را یاد بگیریم.
بعد وارد جمله که می‌شویم برای ساخت جمله ما نیاز به این داریم که هر کلمه‌ای را در کجا قرار بدهیم تا جمله ما درست باشد و اشتباه نداشته باشیم، اشتباهی که گاهی ممکن است فاجعه به بار بیاورد؛ پس ساختن جمله به ساختار و زمان‌ها برمی‌گردد و باید قبل از دانستن ساختارها انواع اجزای جمله (فعل، فاعل، قید و…) دانست که بعد آن‌ها را کنار هم گذاشته و یک جمله معنی‌دار درست می‌کنیم.

همه‌ی گرامر انگلیسی برای من لازمِ؟

این بحث همیشه خیلی برای من جالب بوده است! بحثی که شاید ساعت‌ها گاهی در موردش سر کلاسم بحث می‌شود. من مجبور بودم توضیح‌های زیادی بیاورم تا آن را به‌درستی انتقال بدهم. دانشجو را راهنمایی کنم. سوال این است، تمام گرامر برای من لازم است؟ سوال را با سوال جواب می‌دهم! از زبان انگلیسی چه می‌خواهید؟ منظورم این است که زبان انگلیسی را برای تدریس دارید آموزش می‌بینید؟ برای فقط صحبت کردن یاد می‌گیرید؟ برای شرکت در آزمون تافل و آیلتس یاد می‌گیرید و می‌خواهید در دانشگاه خارجی ادامه تحصیل دهید؟

تاثیر گرامر زبان انگلیسی برای بیزینس و تجارت:

برویم سراغ یکی از سؤالات و من می‌خواهم در مورد افرادی صحبت کنم که زبان را برای بیزینس و صحبت کردن می‌خواهند یاد بگیرند. به نظر خود شما آیا لازم است تمام گرامر زبان انگلیسی را یاد بگیرید؟ پاسخ من خیر است. به هیچ‌وجه شما نیاز ندارید که تمام گرامر را یاد بگیرید و شما فقط به قسمت‌هایی نیاز دارید که بتوانیم صحبت کنید و بیزینس انجام دهید. بسیار ساده است. پایه‌ی گرامر و چند مورد از زمان‌ها را یاد بگیرید و بعد شروع کنید به صحبت کردن. به همین سادگی و آسانی! پس لازم نیست دیگر نگران گرامر باشید و از آن بترسید، فقط قسمتی از گرامر را مطالعه کنید تا بتوانید صحبت کنید؛ و دو نکته دیگر را هم به شما بگویم!

نکته ۱:

پس از یادگیری گرامر زبان انگلیسی پایه و برخی از زمان‌ها و به‌اندازه‌ای که یاد گرفتید، شروع کنید لغات بیزینسی خود را بخوانید، لغاتی که در مورد زمینه‌ی تخصصی شما هست.

نکته ۲:

اگر شما خودتان مایل به یادگیری گرامر هستید، می‌توانید آن را ادامه دهید و هیچ‌گونه مشکلی در این مورد نداریم.

نقش گرامر زبان انگلیسی برای افرادی که می‌خواهند در آزمون یا دانشگاه‌های بین‌المللی شرکت کنند چیست؟ 

 
این دوستان به مراتب نیاز بیشتری به یادگیری گرامر زبان انگلیسی دارند. و باید کتاب‌های گرامر مرتب به آزمون را تهیه کنند و یا نمونه سؤالات را تهیه کنند و آن‌ها را مطالعه بکنند. این دسته از دوستان نیاز دارند که تمرکز بیشتری روی گرامر بگذارند. این را باید بدانند که گرامر نقش بسیار مهمی دارد. مثلا در آزمون تافل، دانستن گرامر در تست گرامر، در رایتینگ (نوشتاری) در حتا لیسینینگ (شنیداری) تاثیر فوق‌العاده مستقیم و زیادی دارد. به هیچ‌وجه از مبحث‌های بعدی شامل لغات، لیسینینگ، رایتینگ و مخصوصا ریدینگ (درک مطلب) غافل نشوند
نکات گرامر زبان انگلیسی برای افرادی که می‌خواهند مدرس شوند!

ما از اول که مدرس به دنیا نمی‌آییم، ما از اول نمی‌توانیم کل گرامر زبان انگلیسی را یاد بگیریم. اول کم‌کم گرامر را از پایه شروع می‌کنیم تا سطح متوسط ادامه می‌دهیم؛ و در آخر در زمانی که نزدیک به تدریس شدیم. چند کتاب گرامر را مطالعه می‌کنیم و از آن‌ها خلاصه‌برداری می‌کنیم؛ و کم‌کم کل گرامر را فرامی‌گیریم. چرا اینقدر تأکید دارم باید تمام گرامر را بدانیم؟ جواب به نظر شما مشخص نیست: شما مدرس زبان هستید و این حرفه‌ی شما است. شما باید کل مراحل این حرفه را بلد باشید و آن را آموزش بدهید و همیشه مراقب باشید تا مطلبی را اشتباه آموزش ندهید.

پند ۳

دومین پند این آموزش گرامر را باهم ببینیم

پند ۳

کل گرامر آیا لازم بود؟ به طور خلاصه برای افرادی که فقط می‌خواهند صحبت کنند و زبان دوم برای بیزینس است، ‌فقط پایه گرامر کافی است برای افرادی که می‌خواهند در آزمون‌ها شرکت بکنند و یا در دانشگاه خارج از کشور قصد ادامه تحصیل دارند، نه کل گرامر بلکه در حد متوسط رو به بالا باید این قسمت از زبان را بلد باشند. و برای افرادی که می‌خواهند مدرس شود، قطعا بله این حرفه‌ی شما است!

نکته مهم:

برای تمامی این افراد در PDF گرامر که در بالای این صفحه قرار دارد. آموزش جامعی در مورد گرامر زبان انگلیسی است که خیلی به شما دوستان عزیز کمک می‌کند. حتما از این PDF گرامر استفاده کنید.

کتاب‌های گرامر انگلیسی و نکته‌های خوب!

نکته‌ی بسیار مهم این است که کتاب‌های درسی خودتان را دست‌کم نگیرید. منظورم کتاب مدرسه نیست! منظورم کتابی که استاد یا اگر به آموزشگاه می‌روید به شما معرفی‌شده. داخل تمام این کتاب‌ها گرامرهای مفید نهفته است. نکته بعد این است که سوال پرسیدن از استاد را فراموش نکنید. تمرین کنید که هر جلسه سوال برای پرسیدن داشته باشد و استاد را سوال پیچ کنید. خوب مباحث را یاد بگیرید. هیچ‌وقت گرامر را دست‌کم نگیرید و هیچ‌وقت هم آن را غول نکنید! کتاب‌های مفید برای گرامر در مرتبه‌ی اول کتاب‌های درسی و بعد:

focus on grammar

English in use که داری لول‌ها و سطح‌های متفاوتی هست grammar for IELTS & TOEFL

و خود گروه آموزشی راسا نیز محصولاتی در این مورد دارد. که در پایین این صفحه می‌توانید آن‌ها را ببینید و تهیه کنید.

گرامر زبان انگلیسی در مکالمه‌ی عامیانه کاربرد دارد؟

مبحث جالب و البته مهم بعدی ما، گرامر انگلیسی توی عامیانه کاربرد دارد. نه‌تنها تمامی دانشجویانم بلکه خیلی از افراد که می‌خواهند اطلاعاتی از زبان بگیرند این سوال را از من پرسیده‌اند و مطمئن هستم بازهم می‌پرسند! آری، گرامر زبان انگلیسی در عامیانه هم کاربرد دارد. خیلی از افراد لهجه و عامیانه صحبت کردن را با گرامر اشتباه می‌گیرند. این سری از موضوعات که شما می‌بینید، منظورم کوتاه شدن کلمات یا عجیب غریب بودن نحوه صحبت افرادی که زبان مادری آن‌ها زبانی است که ما داریم یاد می‌گیریم.
به دلیل شکستن عبارت‌ها یا کوتاه کردن عبارت‌هاست که در محصولی به اسم دوره فونتیک زبان انگلیسی کامل توضیح داده‌ام. الان زمان آن نیست که تمانی آن را توضیح بدهم، ولی به‌راحتی می‌توانیم متوجه بشویم اصل گرامر در صحبت‌های عامیانه هم کاربرد دارد و از آن نیز استفاده می‌کنیم. پس اگر تفاوتی می‌بینیم تنها به دلیل این است که افراد در صحبت از عبارت‌های کوتاه شده استفاده می‌کنند. مرتبط با صداها هست و هیچ ربطی به گرامر ندارد. پس ما از گرامر در عامیانه هم استفاده می‌کنیم. نکته‌ای که می‌شود گفت: قبلا هم مفصل بحث شد که هیچ‌گاه زبانی را بدون گرامر نمی‌توان تصور کرد.

 جمله‌بندی درست یا هر طور شد خوبِ؟!

حالم را به شما بگوییم هنوز شروع نکرده خنده‌ام گرفته است. چه بحث‌هایی که خود من می‌کردم و چه بحث‌هایی دانشجویانم با من کرده‌اند. در مورد اینکه حالا یک کلمه را جابجا بگوییم، حالا یک ـَ را ـِ بگوییم چه می‌شود. نه نه دوست عزیز من، اینطوری نیست که ما هر جور دلمان خواست جمله‌ها را بسازیم و کلمات را تلفظ کنیم. تمامی این قواعد و قاعده‌ی خودش را دارد که جمله‌سازی‌ها مرتبط با گرامر است. صداها مرتبط با فونتیک (علم صوت شناسی زبان انگلیسی) یا آواشناسی است.

یک مثال واقعی در مورد جمله‌سازی:

یا یک‌بار یادم است در زمان حال کامل بود یکی از نشانه‌هایش Already بود که در دو جا استفاده می‌شود. من هنوز زمان حال کامل را خوب بلد نبودم. اما مقداری از آن را فهمیده بودم.

اصل مطلب را به شما بگوییم already هم بعد فعل کاربرد دارد و هم در آخر جمله. (اگر قبل از فعل باشد منظور زمان نزدیک را می‌رساند. در آخر منظور جمله زمان طولانی را نشان می‌دهد.) جمله این بود “من خیلی وقت است خانواده‌ام راندیدم ” من می‌خواستم already را در قبل از فعل استفاده کنم. تأکید داشتم و شروع به بحث کردم تا اینکه استاد توضیح داد.
این کلمه در آخر جمله معنی زمان دور می‌دهد و در قبل از فعل معنی زمان نزدیک می‌دهد که جمله این‌گونه شد:
I’ve not seen my family already و اگر جمله این‌گونه می‌گفتم، I’ve not already seen my family این معنی را می‌داد که من خانواده‌ام را چند لحظه‌ای هست ندیده‌ام. می‌بینید که چقدر می‌تواند تغییر داشته باشد، پس بهتر است که کلمه را در جای صحیح استفاده کنیم.

پند ۴

دومین پند این آموزش گرامر را باهم ببینیم

پند ۴

در مکالمه گرامر مهم است. اگر تغییری می‌بینید به صوت شناسی ربط دارد.دستور زبان مادری خیلی به ما کمک می‌کند که گرامر را راحت‌تر یاد بگیریم. علم فونتیک برای صوت شناسی است. به هیچ‌وجه نباید کلمات را جابجا بنویسیم، همیشه روی ساختار درست باید جلو برویم.

کلام آخر:

من در این پست سعی کردم با منطق و دلایل محکم مهم بودن زبان انگلیسی را نشان بدهم. در pdf گرامر زبان انگلیسی که در بالا می‌توانید دانلود کنید. از پایه تا نکات حرفه‌ای گرامر را آورده‌ام. حتما آن را دانلود کنید و تمام نکات گرامری زبان انگلیسی را یاد بگیرید و در زبان انگلیسی حرفه‌ای شوید.

در قسمت پایین هم مقالات در مورد گرامر و محصولات مرتبط با گرامر است که می‌توانید از آن استفاده کنید. هر سوالی داشتید در قسمت چت آنلاین از ما بپرسید.

منبع: گروه آموزشی راسا زبان.

نشر با ذکر منبع بلامانع است. 

35 دیدگاه برای “گرامر زبان انگلیسی

 1. Sina Shakhs
  Sina Shakhs گفته:

  خیلی خوب بود اما برای یادگیری کامل پکیج 0 تا 100 گرامر رو از استاد تهیه کنید

  • راسا زبان
   راسا زبانمدیریت گفته:

   مرسی از شما
   درسته توی این دوره خیلی نکات مهم و کاملی در مورد گرامر انگلیسی گفته شده است

 2. مهناز
  مهناز گفته:

  مثه همیشه بسیار عالی و کاربردی،ممنونم از اطلاعاتی ک رایگان دراختیارمون قرارمیدین??

 3. سحر
  سحر گفته:

  بنظرم پکیج عالیه ،ممنون از ایده جالب تون زبان خواندن و جذابتر کرده

 4. مژگان
  مژگان گفته:

  استاد از توضیح کامل و مفید تشکر بسیار دارم ?? ممنون از زحماتی که میکشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تلفن همراه *

"*" قسمتهای مورد نیاز را نشان می دهد

لطفا فارسی تایپ کنید
لطفا ایمیل اصلی‌تان را وارد کنید
صحیح وارد کنید مثل ۰۹۱۲۳۴۵۶۷۸۹